Folklorní soubor BARUNKA
Česká Skalice

Folklorní soubor

Dětský folklorní soubor Barunka byl založen v září roku 1991 při Domu dětí a mládeže (dnes Středisko volného času) Bájo v České Skalici.
Soubor Barunka nese dívčí jméno spisovatelky Boženy Němcové, která prožila dětství v nedalekém malebném ratibořickém údolí a chodila do školy v České Skalici. Právě v díle této spisovatelky, zvláště v knize Babička, jsou nejkrásněji popsány zvyky kraje kolem řeky Úpy, a proto je tato kniha často inspirací pro práci souboru.
Posvícenské veselí pøed zámkem v Ratiboøicích.
03

Tradice

Členové souboru však neznají obyčeje jen z literatury nebo z provedení na jevišti. Děti dobře vědí, jaké to je, když jim mrznou ruce při koledě na Tři krále, ale i o co lépe chutná vykoledovaná čokoláda než ta kupovaná.
Při masopustních oslavách s otevřenou pusou sledují povykující maškary v čele s Pronobusem a pak si pochutnají na tradičních koblížkách.
Jaro vítají lítečkem, stromečkem ozdobeným vejdunky a pentličkami, stejně tak, jak to činila děvčata před dvěma sty lety. Na Smrtnou neděli strojí Zimu – Mařenu, aby ji potom za zpěvu odstrojily a za velikého jásotu utopily.

Práce v souboru

Práce v souboru – spolku to jsou hlavně pravidelné zkoušky čtyř věkových kategorií, předškoláci, mladší a starší mládež, „nejmladší“ Babičky. Všechna oddělení pak v nastudovaných komponovaných programech veřejnosti připomínají tradiční zvyky, tance, písně.
Nové generace dětí si předávají jako štafetu zapomenuté výroční obyčeje, tvoří se autorské choreografie, bádá se v archivech zápisů lidových písní, textilní – výtvarné techniky znovu ožívají v rukách souboráků. A což teprve kulinářské dobroty našich Babiček, ty ochutnávají členové souboru i návštěvníci po celý rok při tradičních akcích v České Skalici a Ratibořicích.
Ve své třicetileté historii prošly souborem desítky dětí, které si odnášejí do života nezapomenutelné zážitky nejen z pravidelných tréninků, pohybových, výtvarných a hudebních dílen pořádaných spolkem, ale i z letních táborových soustředění a mnoha veřejných vystoupení.
Vystoupení Barunky na zahradì Starého bìlidla.

Věkové kategorie

Práce v souboru, to jsou hlavně pravidelné zkoušky čtyř věkových kategorií v tanečním sále SVČ Bájo.
mladsi-mladez

Mladší mládež

6-9 let
pondělí a pátek
15:30-16:30
starsi-mladez

Starší mládež

10-15 let
pondělí a pátek
16:30-17:30
dospeli

Dospělí

16+ let
středa
dle domluvy
babicka

Babičky

60+ let
středa
13:15 – 15:00 hodin
S sebou cvičební oblečení:
legíny nebo šortky, tričko s krátkým rukávem. Rodiče vítáni!
Ve školním roce 2021/2022 je vytvořena také skupina Přípravky pro děti mladší 6 let
Zkouší každé pondělí 14:45-15:30
Logo na modré

FS BARUNKA
Zelená 240

552 03 Česká Skalice

+420 777 347 117