Aktuálně v BARUNCE

Adventní čas

Adventní čas pro celou BARUNKU byl vždycky v minulosti ne časem klidu, usebrání se, ztišení, ale naopak časem chystání se na spoustu vystoupení pro veřejnost, především v oblíbených Ratibořicích – v Rudrově Mlýně. Už druhý rok budou ta milá místa bez písničky, bez veselého pošťuchování dětí, které čekají na koledu od svaté Barbory či svatého Mikuláše. Nepřijdou koledníci s betlémem, nevyprosí koledičku na ručičku od paní hospodyně mlynářky ani neuslyší veselé škádlení babičky, že přeci „o Adventu se tančit nesmí, budete mít křivé nohy“.

Pozdravujeme všechny touto cestou, kdo nám telefonují i píší, že jim je líto, že se letos zase neuvidíme. Doufáme, věříme, důvěřujeme, že adventní rorátní zpěvy budeme moci zpívat alespoň v kostelích či na volném prostranství v celém kraji pod horami. Zveme vás tedy 5. 12. do kostela v Josefově v 9.30 hodin, 11. 12. do klášterního kostela v Novém Městě nad Metují v 18 hodin, odpoledne do Horního Žďáru.

Na svatého Štěpána 26. 12. si nenecháme ujít svatoštěpánskou koledu. Kde? Možná jako vloni v Novém Městě nad Metují na náměstí u betléma. Zazpívat přijdeme o svátcích pod okny Domovů Na Třešňovce. Věříme, že stejně veselá bude i tříkrálová koleda 6. 1. 2022 v České Skalici.

BARUNKA v Čt

Chtěli bychom se s vámi podělit o radost z dokumentu o práci souboru „S BARUNKOU do Babiččina údolí“ natočeného Českou televizí pro pořad Folklorika, jehož premiéra proběhla 7. 11. 2021. Vlastně jsme si nadělili dárek k 30. výročí založení souboru. Dokument lze shlédnout na webových stránkách České televize, iVysílání.

Ocenění práce souboru

Předsedkyně spolku Martina Pavlasová převzala Ocenění udělené Euroregionem Glacensis Folklornímu souboru BARUNKA z České Skalice za aktivní přístup v oblasti přeshraniční spolupráce.

CD Toulačka/Spotkanie

V minulých pěti letech jsme soustředěně pracovali na odkazu sbírky etnografa profesora Josefa Štefana Kubína, který nám zanechal sbírku lidových písní obsáhlejší, než je sbírka nejznámějšího sběratele Karla Jaromíra Erbena. Je pro nás navíc hodnotnější pro fonetický záznam zpěvu našich předků žijících v Kladsku, oblasti Orlických hor a Krkonoš. V lednu 2021 jsme natočili 35 písniček – skladeb v Barunčině škole, pak následovaly zvukové korektury, připravoval se grafický návrh bookletu, průvodní slovo včetně překladu do polštiny. Při oslavě Císařského posvícení jsme ho 17. 10. 2021 slavnostně pokřtili. Kdo by se chtěl zasmát se světskými košilatými písničkami či dětskými popěvky nebo zapřemýšlet nad duchovními texty písní, CD Toulačka/Spotkanie objeví v Informačním centru v České Skalici. Je totiž ještě teplé, právě vylisované. Budeme rádi, když bude sloužit jako trenažer zpěvu malým i velkým.